GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4061003
nr 406 1003
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Fat, 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, fajans, rektangulär form, dekor kvinna med fågel och blomma i handen, 30 x 20 cm, signerad, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.700 kr
måndag 27 mars 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg